Úvodní stránka » Saunování s dětmi » Saunování dětí

Saunování s dětmi aneb saunování dětí (leták ke stažení)

Dříve než své děti přivedeme do sauny, tak bychom měli vědět vše, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek sauny byl co největší.
Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny. Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže, rozhodně nevede ke vzniku nemoci. Máte-li v této záležitosti jasno, nic nebrání tomu, abyste vzali děti do sauny.


Účinky saunování

Saunování je ve skutečnosti podpůrná procedura, rozhodně ne vždy a vše vyléčí. Saunová lázeň jako fyzikální prostředek může jedině přispět k podpoře vlastních obraných sil organismu. Nejvíce se to ukázalo při sezónním výskytu onemocnění horních cest dýchacích virového původu.
Zejména u dětí respiračně oslabených a u astmatiků se projevil příznivý vliv saunování. Zkušenost o poklesu onemocnění virovými chorobami dýchacích cest, jejich lehčím průběhu a snížení počtu komplikací u dospělých, byly již před léty důvodem k zavádění pravidelného saunování do programu ochrany zdraví dětí, zejména v mateřských školách.


Dlouhodobý účinek saunování

Z hlediska dlouhodobého účinku má největší význam vzestup hladin imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů, jeho hladina klesá teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden.


Účinek saunování na jednotlivé orgány
Dýchací systém
Zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích.


Vegetativní systém
Dochází k nastolení rovnováhy obou složek neuroveretativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.


Hladina imunitních protilátek

Vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.


Hormonální hladina
Euforie (radostná nálada) a psychické i tělesné uvolnění (relaxace) jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Jeho produkty (tedy různé hormony) však vyvolávají nejenom tyto stavy. Vedou i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží. Kromě toho se nově rozpoznal vliv saunové lázně na zvýšení hladiny imunitních látek tzv. imunoglobulínů.


Od kdy je saunování vhodné

Finové celému světu ukázali, že saunovat lze od nejútlejšího věku dítěte až do vysokého stáří. V praxi saunování s malými dětmi se ukázalo, že děti na závěrečném okraji batolícího věku, jsou již natolik pohyblivé a schopny vyjádřit své reakce na neobvyklé prostředí saunové lázně, že nic nebrání tomu, aby se s nimi začalo saunovat. Děti po třetím roce nevyvolávají při saunování už žádné potíže a dá se s nimi přesně komunikovat pokud se týká pocitů v průběhu jejich saunování.


Jakým způsobem probíhá saunování?

v sauně při saunování kojence je bezpodmínečně nutná spoluúčast jednoho z rodičů, respektive zodpovědné dospělé osoby. Jedná-li se o saunování více kojenců, pečuje dospělá osoba maximálně o 2 kojence, které drží na klíně. Starší, dobře pohyblivé děti, které mohou vykonávat všechny úkony saunování, mohou pobývat v sauně samostatně, ovšem pod dohledem.
Mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně 3 -5 minut a procedura se opakuje 2x ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat 5 - 8 minut.Od 7 let se procedůra opakuje 3x.Teplotu prohřívárny určí saunař dle svých odborných znalostí.


Jednotlivé fáze saunování

Úkony každé fáze stojí vůči sobě v určitém kontrastu a má tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.
1. fáze - očista a příprava
Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné dokonalé umytí a osprchování teplou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje klasickým způsobem. Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Před vstupem do prohřívárny se dítě osuší.
2. fáze - pobyt v prohřívárně
Starší kojence a mladší batolata (tj. děti kolem 3 let věku) je možno uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla z topidla a nepřikrývat je. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě v horku neklidné, musí být vzato do náruče. Neklid (i pláč) během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte na přímé působení intenzívního tepelného podnětu, proto je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.
3. fáze – ochlazování
Po prohřátí se dítěti spláchne pot z povrchu těla ve sprše vlažnou vodou a následuje krátká koupel v chladném bazénku ( hlava a zátylí se vynechají ! ) Ochlazení může byt i vzduchem. Doba ochlazení je delší než doba prohřívání.
4. fáze - ukončení
Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou štávu, bylinný čaj, či vodu; kojence je nejlépe nakojit) a uložit ke spánku. Osvědčuje se zařadit po skončení saunování pohybovou aktivitu, zejména vhodné jsou respirační cviky případně krátkou aromamasáž, za využití zklidňujících esenciálních olejů. Pro tento případ Vám může být k dispozici odborně vyškolený personál.


Nemoci a saunování

V praxi se ukázala jako vyhovující zásada nesaunovat dítě po nemoci a následné rekonvalescenci ještě nejméně týden po návratu do kolektivu, aby se nejprve adaptovalo na prostředí.
Doporučené potřeby pro návštěvu sauny pro dítě
Hygienické potřeby, 2x ručník, žínku, pantofle s protiskluzovou podrážkou, župánek, oblíbenou hračku, svačinu a pití.V případě "saunování s dětmi" je nutné se předem objednat  na tel.čísle:+420 724 958 081 nebo použít kontaktní formulář.

 

 

sauna   Hrádek nad Nisou saunování dětí saunování s dětmi společná sauna sleva pro důchodce pernamentky sauna vip soukromé pronájmy děti v sauně Hrádek nad Nisou Liberec


Přehled komentářů

 1. teplota v prohřívárně (Lenka, 5.10.2009 22:14:55)

  Dobbrý den, jaká teplota by měla být v sauně,když tam jsou děti? Děkuji

 2. Teplota v prohřívárně (Sauna, 5.10.2009 22:47:10)

  Dobrý den Lenko, záleží na věku dítěte. Pokud je dítě malé 1-3 roky, tak zpravidla nejvíce 50°. U starších dětí se teplota pohybuje okolo 70-75°C.
  S pozdravem,
  Pavla

 3. děkuji (Lenka, 6.10.2009 12:50:25)

  Děkuji za Vaši rychlou reakci.Mám ještě dotaz, jak dopředu se musím nahlásit, abych mohla s dcerou přijít?

 4. objednávky (sauna, 8.10.2009 20:02:16)

  Nejvhodnější by bylo min.1-2 dny dopředu.
  Pavla

 5. otec (Mirek, 1.11.2009 3:56:45)

  Hezký den,dostal se mi do ruky váš leták,ale ani tady na vašich stránkách jsem se nedočetl zda můžou chodit s dětmi i muži,nebo jen ženy?
  Děkuji

 6. muži s dětmi (pavla, 8.11.2009 17:57:28)

  Dobrý den,
  v uvedený termín ( úterý ) chodí prozatím pouze maminky s dětmi. Samozřejmě pokud budete mít zájem saunu navštěvovat i s vaším dítětem, tak mi prosím napište jeho věk a určitě něco vymyslíme.
  Hezký zbytek dne,
  Pavla

 7. kašel a rýma (veronika, 16.10.2010 18:04:57)

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli nevadí jít s prckem do souny, když má trochu rýmu a kašel. Někde jsem slyšela, že pokud je to jen trochu, tak by to němělo vadit. Ale bylaj sem teď s mojí 3letou holčičkou v sauně, a mám pocit, že se jí to po tom zhoršilo. Děkuji za informaci